Blog

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRMELİ?

Bağışıklık sistemi ni güçlendirmek vücudumuzun en önemli savunma sistemidir. Biz fark etmesek de bağışıklık sistemimiz durmadan çalışır. Ancak bazı durumlarda bizim desteğimize ihtiyaç duyabilir. Bazı mikroplara karşı doğal yolla kazanılan muafiyet, mikroplara direnç sağlamak özellikle pandemi döneminde çok önemlidir.

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi ni güçlendirmek en önemli temellerinden biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Yeterli ve dengeli beslenme dışında düzenli egzersiz programı, yaş, psikolojik durum, stresli yaşam, bitkisel takviyeler vb. faktörler bağışıklık sistemini etkilemektedir.

Bağışıklık sistemi ni güçlendirmek için  başlıca öneriler;

C vitamini ve E vitamini vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan güçlü bir antioksidandır. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi kış meyvelerine ve ıspanak, dolmalık biber, brüksel lahanası gibi sebzelere diyetinizde yer verebilirsiniz.

Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındık da E vitamininden zengin yağlı tohumlardır. Aynı şekilde diyetinizde yer verebilirsiniz.

Probiyotik desteği önemlidir. Doğal olarak fermente edilmiş süt ve süt ürünlerinden veya diğer fermente yiyecek içeceklerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda suplemenolarak toz veya tablet halinde dışarıdan probiyotik alımı da mümkündür. Yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi fermente ürünler, diyetinize rahatlıkla ekleyebileceğiniz doğal probiyotiklerdir.

Günlük 2 fincan Ihlamur, ada çayı, hibiskus, yeşil çay alımı da bağışıklık sistemine destek olacaktır.

Zencefil, zerdeçal gibi baharat kullanımını arttırabilirsiniz. Haftada en az 2 öğün balık tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat kaynağı olarak beta glukandan zengin olan yulaf ve tahıllı ekmeğe de diyetinizde yer verebilirsiniz.

Bu amaçla Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. Sağlıkla Kalın.

  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Tuğba Altın

Gıda Mühendisi

Diyetisyen

Göktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.